Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkami

Większość z nas nie może sobie wyobrazić wigilijne wieczerzy bez łamania się opłatkiem. Ten cienki, biały kawałeczek chleba bardzo dużo symbolizuje, ponieważ chleb jest w końcu jednym z najważniejszych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Tradycja ta narodziła się dawno temu, bowiem już w początkowych latach naszej ery, gdzie była symbolem duchowej komunii. Z czasem opłatki zaczęto zanosić do domów, dla osób jakie z różnych powodów nie miały możliwości uczestniczenia w nabożeństwie, żeby w pewnym momencie stać się jednym z ważniejszych symboli bożonarodzeniowych.

Jak okazuje się obecnie praktykowanych nie tylko w Polsce, ale też między innymi we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Tradycyjne opłatki mają formę cienkich płatków z chleba. Najczęściej posiadają biały kolor, ale są w sprzedaży także wersje kolorowe, przeznaczone dla bydła. Nasza tradycja nakazuje, żeby na wigilię łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się najczęściej na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formuje się cieniutkie płaty, które wypiekane są następnie przez dwie minuty w piecu, a później docinane i pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez cały rok, ale największe jej spiętrzenie jest w okresie od września do grudnia. Zwykle opłatki kupić można w praktycznie każdym sklepie, a jeśli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do jakiegoś kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić